O wszach

Jak wyglądają wszy?

wesz

wesz

gnida

gnida

Dorosłe osobniki wszy głowowej mają od 2 do 3,5 mm wielkości i mają 6 nóg. Jaja wszy zwane są gnidami i mają one białe do brązowego zabarwienia. Mają regularne kształty i są mniej więcej wielkości ziarna piasku. Jaja dosłownie przytwierdzają się do włosów u nasady są bardzo trudne do usunięcia. Niekiedy jaja wszy bywają mylone z łupieżem. Ten jednak łatwo można odróżnić dzięki temu, że ma on biały kolor i nieregularny kształt. Łupież można łatwo usunąć przez potarcie włosów dłonią – gnid już nie.

Gdzie żyją i czym się żywią?

Wszy głowowe to owady, które żyją wyłącznie na ludzkiej skórze głowy. Szczególnie lubią gnieździć się za uszami, u nasady karku lub przy skroniach. Żywią się wyłącznie ludzką krwią, wgryzając się jak komary w skórę głowy, co może powodować swędzenie, które przy ciągłym drapaniu może przerodzić się w zapalenie.

Jak się przemieszczają?

Wszy nie potrafią skakać ani latać. Aby przemieścić się z jednej głowy na inną, czekają aż dojdzie do kontaktu włosów z obu głów. Przytrzymują się włosów za pomocą pazurów, a następnie przechodzą z włosa na włos. Aby zmienić gospodarza, wszy potrzebują stosunkowo krótkiego okresu kontaktu – pokonują dystans 23 cm w ciągu 1 minuty.

Jaki jest cykl rozwojowy wszy?

Wszy, które dopiero co wykluły się z jaj nazywane są larwami. Będą one zdolne do reprodukcji po 9-12 dniach. Wszy, które są już zdolne do rozmnażania się mają brązowy kolor i są mniej więcej wielkości ziarna sezamu. Długość życia dorosłej wszy to około 30 dni i może ona znieść między 150 a 300 jaj. Aby pozbyć się wszawicy, trzeba użyć preparatu, który skutecznie eliminuje i wszy ich jaja, by nie pojawiło się nowe pokolenie wszy.

cykle rozwoju wszy