Wszawica – porady

Porady i niezbędne informacje dotyczące zwalczania wszawicy.Wszawica jest z pewnością problemem wstydliwym, jednak wbrew pozorom bardzo powszechnym. Według dostępnych danych szacuje się, że wesz głowowa występowała w ok. 45% polskich szkół. Można się nią zarazić wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z drugim człowiekiem. Najczęściej jednak wszawica dotyka dzieci. Chociaż temat wszy pozostaje sprawą, o której mało kto chce mówić, my zachęcamy do zapoznania się z artykułami i praktycznymi poradami dotyczącymi tego problemu.

Wszy i gnidy w szkole i przedszkolu – co robić gdy się pojawią?

Wszy to zapomniane pasożyty bytujące na skórze czy odzieży człowieka? Nic bardziej mylnego. Ten problem jest nadal powszechny. Panuje błędne przekonanie, że wszawica jest jedynie wynikiem nieodpowiedniego poziomu higieny, że to choroba głównie osób z nizin społecznych. A przecież może dotknąć każdego. Wystarczy krótki kontakt z zarażonymi włosami. (więcej…)

Wyczesywanie gnid w kilku prostych krokach

Wszy to wtórnie bezskrzydłe owady pasożytujące na ssakach. Gnidy, czyli białe jaja wszy wyglądem przypominają łupież i są niezwykle uciążliwe.
Dorosła samica wszy składa około 10 jaj na dobę. Gnidy przytwierdzone są do nasady włosa specyficzną, lepką substancją. Po kilku dniach z jaj wylęgają się młode osobniki. Gromadzą się najczęściej w okolicach karku i za uszami, gdyż tam jest najcieplej, ze względu na pulsującą krew – ich główny pokarm. (więcej…)

Jak chronić dziecko przed wszami?

Wszawica to przypadłość niezwykle powszechna. Pomimo istniejącej świadomości na jej temat, wciąż bardzo potrzebna jest kampania uświadamiająca, jak problem ten łatwo może pojawić się w naszym życiu i jak jemu zaradzić. Na kontakt z wszami i gnidami narażone są szczególnie dzieci w wieku 2-15 lat, które mogą się zarazić w szkole lub przedszkolu. Jakie kroki należy zatem podjąć, by uchronić swoje dziecko przed wszawicą?
(więcej…)

Czy wszy są niebezpieczne dla zdrowia?

Wszawica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych występujących u ludzi. Mylnie kojarzona jest z ubóstwem i biedą. Fakty dowodzą, iż występuje wszędzie, niezależnie od strefy klimatycznej, kontynentu czy zamożności populacji. W obecnych czasach w szkole nie wolno sprawdzać włosów na głowach uczniów bez pisemnej zgody rodziców lub opiekunów, stąd wszy mogą rozprzestrzeniać się bez najmniejszego problemu. Do transmisji potrzeba jedynie bezpośredniego, krótkiego kontaktu włosów, któremu sprzyja większe zagęszczenie ludzi. (więcej…)

Leczenie wszawicy u dzieci – jak ją rozpoznać?

Jak rozpoznać wszawicę? Jakie są objawy wszawicy? W jaki sposób sprawdzić główkę dziecka?

Należy pamiętać, iż pojawienie się wszy u dziecka nie jest kwestią ze strony zaniedbań higieny. Wesz głowowa może pojawić się na głowie każdego, gęstość oraz długość włosów nie ma znaczenia, wystarczy jedynie krótki kontakt z włosami osoby zarażonej.
(więcej…)