Fakty i mity o wszach

Wszy ciężko się skutecznie pozbyć (?)

To zależy! Podstawą jest wybór skutecznego preparatu na wszy i prawidłowe jego zastosowanie zgodnie z ulotką. Rzeczywiście większość dostępnych środków wymaga kilkukrotnej aplikacji, mało skutecznie eliminuje jaja wszy, przez co wszawica nawraca po kilku dniach. Jednak przełomowe rozwiązanie w postaci wyrobu medycznego NYDA wymaga tylko jednej aplikacji, nie wywołuje podrażnień i hamuje ryzyko nawrotu wszawicy.

Wszy głowowe przeskakują z głowy na głowę (?)

Fałsz! Wszy nie potrafią skakać ani latać. Aby przemieścić się z jednej głowy na inną, czekają aż dojdzie do kontaktu włosów z obu głów. Kontakt nie musi być długi – w minutę wesz jest w stanie pokonać 23 cm!

Wszami można się zarazić przez czapkę, grzebień, pościel, itp. (?)

Prawda, ale bardzo rzadko! Jedynie głowa zapewnia idealne warunki termiczne i źródło pożywienia. Poza tym środowiskiem wszy mogą przeżyć tylko 2 dni.

Wszawica jest wynikiem złych warunków higienicznych (?)

Fałsz! Atak wszawicy nie ma nic wspólnego z higieną. Nawet, jeśli myjesz włosy codziennie, nie jesteś odporny na wszy! Wszawica zazwyczaj występuje w miejscach, gdzie przebywa wiele osób, które są ze sobą w bezpośrednim kontakcie – gdy stykają się ich włosy. Ten szeroko rozpowszechniony stereotyp jest powodem tego, że wciąż wielu rodziców ukrywa fakt, że ich dzieci mają wszy, co daje owadom czas na rozprzestrzenienie się.

Koty i psy mogą przenosić wszy głowowe (?)

Fałsz! Wszy głowowe żyją wyłącznie w ludzkich włosach i nie są przenoszone na ludzi przez zwierzęta domowe. Aby przetrwać, wszy potrzebują ludzkiej krwi. Owszem, istnieje wiele rodzajów wesz zwierzęcych, ale te nie przenoszą się na ludzi.

Po wykryciu wszy należy wszystko w domu wyprać (?)

Fałsz! Pranie pościeli, ubrań, dywanów itp. nie jest konieczne, ponieważ wszy nie mogą przetrwać zbyt długo poza ludzką głową (maksymalnie 2 dni).

Wszy głowowe przenoszą choroby (?)

Fałsz! Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób. Są z pewnością irytujące, ale nieszkodliwe. Jednakże ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne. Ponadto skaleczenia spowodowane drapaniem mogą być źródłem zakażenia.