Wszy u dzieci – leczenie wszawicy u dzieci

Jak rozpoznać wszawicę? Jakie są objawy wszawicy? W jaki sposób sprawdzić główkę dziecka?

Należy pamiętać, iż pojawienie się wszy u dziecka nie jest kwestią ze strony zaniedbań higieny. Wesz głowowa może pojawić się na głowie każdego, gęstość oraz długość włosów nie ma znaczenia, wystarczy jedynie krótki kontakt z włosami osoby zarażonej.Wszawica najczęściej dotyka dzieci, bowiem nie zachowują one miedzy sobą dystansu. Stykają się podczas zabawy główkami, dzięki czemu w szybki sposób dochodzi do rozprzestrzeniania się choroby. Pediculus humanus capitis (wesz głowowa) jest w stanie w ciągu minuty pokonać dystans 23cm.
W celu rozpoznania wszawicy nie jest konieczne udanie się do lekarza. Samemu można sprawdzić, czy nasze dziecko jest zarażone. Objawy wszawicy są zauważalne już następnego dnia po zakażeniu.

  • Uporczywe drapanie się. Najłatwiejszym do zaobserwowania objawem wszawicy jest uporczywe drapanie się wywoływane przez bardzo silny świąd skóry głowy. Skąd bierze się dokuczliwe swędzenie? Wesz głowowa odżywia się ludzką krwią. By dostać się do pożywienia używa narządu gębowego – ssawki. Wkłuwa się w skórę głowy, jednocześnie wydzielając substancje ułatwiające swobodny przepływ krwi. To one są źródłem nieprzyjemnego uczucia swędzenia, powodują bowiem powstawianie odczynu zapalnego.

    dziecko z objawami wszawicy
    Objawy wszawicy – uporczywy świąd skóry głowy
  • Obecność gnid u nasady włosów. Należy uważnie przejrzeć główkę dziecka. Wszy i gnidy najczęściej znajdziemy na owłosionej skórze głowy, w szczególności nad karkiem i za uszami, tu jest dla nich najbardziej optymalne miejsce – jest najcieplej i bije puls. U nasady włosów widoczne są białe (przypominające łupież), lecz trudne do usunięcia gnidy (jaja wszy). Gnidy mają wielkość ziaren piasku, dzięki specjalnej substancji klejącej przyczepiają się do skóry głowy. Jeśli zatem zauważmy gnidy na włosach znajdujących się ponad centymetr od skóry głowy, świadczy to o „starym zakażeniu”.
  • Wszy we włosach. O obecności ewentualnych wszy możemy przekonać się również poprzez przeczesanie wilgotnych włosów bardzo gęstym grzebieniem. Jeżeli dziecko jest zarażone wszawicą, na powierzchni grzebienia znajdziemy nieproszonych gości. Wszy mają wielkość 2-3 mm, a ich ubarwienie zależy od barwy włosów.

wygląd wszyZdjęcie wszy w powiększeniuBardzo istotna jest profilaktyka wszawicy, czyli kontrola włosów dziecka co najmniej raz na dwa tygodnie. Najbardziej narażone na wszawicę są dzieci w wieku 2-15 lat. Należy zatem jak najczęściej dokładnie sprawdzać stan włosów dzieci, aby móc szybko podjąć odpowiednie kroki w celu pozbycia się niechcianych lokatorów.