O wszach i gnidach

Jak wyglądają wszy?

Nyda bezpieczny preparat na wszy

wesz

Nyda skuteczny preparat na gnidy

gnida

Wesz głowowa (Pediculus humanus capitis) jest zarówno w Polsce, jak i w Europie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem wszy. Przenoszona jest przez bezpośredni kontakt włosów, poza skórą głowy przeżywa do 2 dni. Dorosłe osobniki wszy głowowej mają od 2 do 3,5 mm wielkości oraz 6 chwytnych odnóży, za pomocą których się przemieszczają. Wyposażone są w kłująco-ssący narząd gębowy, który umożliwia im odżywianie się ludzką krwią.

Jaja wszy zwane są gnidami. Mają biało-brązowe ubarwienie, regularny kształt i są mniej więcej wielkości ziarna piasku. Niekiedy bywają mylone z łupieżem. Ten jednak łatwo można odróżnić dzięki temu, że ma biały kolor i nieregularny kształt. Łupież ponadto daje się łatwo usunąć przez potarcie włosów dłonią – gnida już nie. Jaja dzięki substancji klejącej dosłownie przytwierdzają się do włosów u nasady, są bardzo trudne do usunięcia. Jeśli zauważmy gnidy na włosach znajdujących się ponad centymetr od skóry głowy, świadczy to o „starym zakażeniu”.

Gdzie żyją i czym się żywią?

Wszy głowowe to owady, które żyją wyłącznie na ludzkiej skórze głowy. Szczególnie lubią gnieździć się za uszami, u nasady karku lub przy skroniach, ponieważ tutaj skóra jest najlepiej ukrwiona. Żywią się wyłącznie ludzką krwią, wgryzając się jak komary w skórę głowy, co może powodować swędzenie, które przy ciągłym drapaniu skutkuje pojawieniem się tak zwanych przeczosów. W konsekwencji prowadzi to do nadkażeń bakteryjnych lub wyprysku wszawiczego.

Jak się przemieszczają?

Wszy nie potrafią skakać ani latać. Aby przemieścić się z jednej głowy na inną, czekają aż dojdzie do kontaktu włosów z obu głów. Przytrzymują się włosów za pomocą pazurów, a następnie przechodzą z włosa na włos. Aby zmienić gospodarza, wszy potrzebują stosunkowo krótkiego okresu kontaktu – pokonują dystans 23 cm w ciągu 1 minuty.

Jaki jest cykl rozwojowy wszy?

Wszy, które dopiero co wykluły się z jaj nazywane są larwami lub nimfami. Będą one zdolne do reprodukcji po 9-12 dniach. Wszy, które są już zdolne do rozmnażania mają brązowy kolor i są mniej więcej wielkości ziarna sezamu. Długość życia dorosłej wszy to około 30 dni i może ona znieść od 150 do 300 jaj. Aby pozbyć się wszawicy, trzeba użyć preparatu, który skutecznie eliminuje wszystkie stadia rozwojowe wszy – zarówno dorosłe wszy, jak i ich jaja, dzięki czemu zahamowane zostaje ryzyko nawrotu wszawicy.

Nyda - preparat na wszy i gnidy