Czy wszy są niebezpieczne dla zdrowia?

Wszawica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych występujących u ludzi. Mylnie kojarzona jest z ubóstwem i biedą. Fakty dowodzą, iż występuje wszędzie, niezależnie od strefy klimatycznej, kontynentu czy zamożności populacji. W obecnych czasach w szkole nie wolno sprawdzać włosów na głowach uczniów bez pisemnej zgody rodziców lub opiekunów, stąd wszy mogą rozprzestrzeniać się bez najmniejszego problemu. Do transmisji potrzeba jedynie bezpośredniego, krótkiego kontaktu włosów, któremu sprzyja większe zagęszczenie ludzi.

 

Wszy głowowe same w sobie nie są niebezpieczne, nie przenoszą chorób. Ich ślina oraz odchody mogą jednak powodować skórne reakcje alergiczne, a ukłucie stanowi wrota dla patogennych mikroorganizmów.

Czy wszy przenoszą choroby?

Wszy głowowe odżywiają się ludzką krwią. Wkłuwają się w skórę głowy kłująco-ssącym aparatem gębowym, wydzielając jednocześnie substancje zapewniające swobodny przepływ krwi. Następstwem ukłucia jest uporczywy świąd skóry głowy powodujący nieodpartą chęć drapania, który skutkuje pojawieniem się urazów mechanicznych – tak zwanych przeczosów. Ponadto dojść może również do punktowego zaczerwienienia skóry w miejscu ugryzienia, obrzęku, wystąpienia niekiedy pęcherzy. W dalszym etapie pojawia się grudka z rumieniem. Jeżeli dojdzie do jej zdrapania, z ranki zaczyna sączyć się surowiczo-ropna wydzielina, która z czasem zasycha i tworzy strupki. Włosy zostają sklejone, powstaje często kołtun.

Nasilenie odczynu zapalnego oraz reakcja na ból i swędzenie, spowodowane występowaniem wszy, ma wydźwięk indywidualny i zależy od predyspozycji danej osoby.

Czy wszawicy trzeba się obawiać?

Ukłucie przez wszy – przerwanie ciągłości powłok skórnych stanowi wrota możliwych zakażeń przez mikroorganizmy chorobotwórcze. Dodatkowo drapanie podrażnionej skóry powoduje rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

Poniżej zebrano możliwe konsekwencje występowania wszawicy:

  • Świąd skóry głowy, drapanie się, pojawienie przeczosów, niekiedy potrząsanie głową
  • Reakcje alergiczne, podrażnienie skóry głowy, stan zapalny w miejscu bytowania pasożytów
  • Powstawanie kołtunów i sklejanie włosów surowiczą wydzieliną
  • Wtórne zakażenia bakteryjne i grzybicze
  • Złe samopoczucie, czasami apatia, utrudnienie koncentracji
  • Poczucie odrzucenia, nieprzyjaznego odbioru przez rówieśników i otoczenie, powodujące stres

Warto podkreślić, iż wszawicę należy uznać za problem dotyczący całej rodziny. Tylko dzięki skutecznemu i szybko podjętemu działaniu wyeliminujemy ryzyko rozprzestrzeniania się pasożytów i niechciane konsekwencje.