Leczenie wszawicy u dzieci – jak ją rozpoznać?

Jak rozpoznać wszawicę? Jakie są objawy wszawicy? W jaki sposób sprawdzić główkę dziecka?

Należy pamiętać, iż pojawienie się wszy u dziecka nie jest kwestią ze strony zaniedbań higieny. Wesz głowowa może pojawić się na głowie każdego, gęstość oraz długość włosów nie ma znaczenia, wystarczy jedynie krótki kontakt z włosami osoby zarażonej.

Najczęstszymi objawami wszawicy są:

• Bardzo silny świąd skóry głowy. Wesz głowowa odżywia się ludzką krwią. By dostać się do pożywienia, używa narządu gębowego – ssawki. Wkłuwa się w skórę głowy, jednocześnie wydzielając substancje ułatwiające swobodny przepływ krwi. To one są źródłem nieprzyjemnego uczucia swędzenia, powodują bowiem powstawianie odczynu zapalnego.

• Obecność gnid u nasady włosów.

Wszy i gnidy najczęściej znajdziemy na owłosionej skórze głowy, w szczególności nad karkiem i za uszami, tu jest dla nich najbardziej optymalne miejsce – jest najcieplej i bije puls. Gnidy mają wielkość ziaren piasku, są białe i dzięki specjalnej substancji klejącej przyczepiają się u nasady włosów.

• Wszy we włosach.

O obecności ewentualnych wszy, możemy przekonać się poprzez przeczesanie wilgotnych włosów bardzo gęstym grzebieniem. Jeżeli dziecko jest zarażone wszawicą, na powierzchni grzebienia znajdziemy nieproszonych gości. Wszy mają wielkość 2-3,5 mm, a ich ubarwienie zależy od barwy włosów.

Bardzo istotna jest profilaktyka wszawicy, czyli kontrola włosów dziecka co najmniej raz na dwa tygodnie. Najbardziej narażone na wszawicę są dzieci w wieku 2-15 lat. Należy zatem jak najczęściej dokładnie sprawdzać stan włosów dzieci, aby móc szybko podjąć odpowiednie kroki w celu pozbycia się niechcianych lokatorów.