Wyczesywanie gnid w kilku prostych krokach

Wszy to wtórnie bezskrzydłe owady pasożytujące na ssakach. Gnidy, czyli białe jaja wszy wyglądem przypominają łupież i są niezwykle uciążliwe. Dorosła samica wszy składa około 10 jaj na dobę. Gnidy przytwierdzone są do nasady włosa specyficzną, lepką substancją. Po kilku dniach z jaj wylęgają się młode osobniki. Gromadzą się najczęściej w okolicach karku i za uszami, gdyż tam jest najcieplej, ze względu na pulsującą krew – ich główny pokarm.

Wszy mogą przytrafić się każdemu, bez względu na płeć czy status społeczny. Najbardziej podatne na zarażenie wszawicą są dzieci, gdyż do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z zainfekowanymi włosami. A dzieci lubią wymieniać się ozdobami do włosów czy czapkami, lubią się też przytulać, co ułatwia wszom rozprzestrzenianie się.
Jak postępować w przypadku zaobserwowania na głowie swego dziecka jaj tych pasożytów?

Walka z gnidami krok po kroku

 1. Po pierwsze nie należy panikować. Trzeba zabrać się za rozwiązanie problemu konkretnie i rzeczowo. Najlepiej zastosować kilka prostych kroków.
  Bardzo dokładnie i sukcesywnie, miejsce po miejscu, rozdzielając kolejne pasma, przeczesać wilgotne włosy gęstym grzebieniem. Czynność należy wykonać niezwykle precyzyjnie, nie spiesząc się. W tym kroku trzeba sprawdzić, z detektywistyczną czujnością, czy u nasady włosów, a także za uszami i na karku nie koczują gnidy, a na grzebieniu nie pojawiają się dorosłe wszy.
 2. Po każdorazowym użyciu grzebienia należy umyć go w wodzie z mydłem, by nie dopuścić do ponownego zakażenia.
 3. W przypadku wystąpienia pasożytów, niezwłocznie trzeba rozpocząć kurację. Należy wybrać odpowiedni, skuteczny preparat do walki zarówno z trudniejszymi do zwalczenia gnidami, jak i wszami.
 4.  Preparatem należy pokryć całą głowę, wmasowując starannie produkt w szczególności w skalp głowy i za uszami. W przypadku grubych włosów należy podzielić je na pasma i starannie wcierać medykament.
 5. Pozostawić preparat na głowie na czas wskazany przez producenta.
 6. Dokonać podziału włosów na 4 części: robiąc przedziałek przez środek głowy od czoła do karku oraz linię od ucha do ucha. Każdą z części spiąć klamrą.
 7. Następnie, dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem pasma, po kolei, z każdej sekcji włosów, usuwając martwe gnidy i wszy.
 8. Oczyszczone z pasożytów pasma należy przekładać na drugą stronę przedziałka.
 9. Grzebień co jakiś czas oczyścić chusteczką higieniczną.
 10. Po starannym wyczesaniu włosów, umyć normalnie głowę ulubionym szamponem.
 11. Wysuszyć włosy.

Teraz gdy wiesz jak pozbyć się gnid, Twoje dziecko, może już wrócić do codziennych aktywności.