Jak pozbyć się wszy

Skuteczne zwalczenie wszy i gnid jest możliwe! I to za pierwszym razem!

Jeżeli po sprawdzeniu włosów i skóry głowy dziecka zauważysz, że cierpi na wszawicę, należy niezwłocznie zastosować odpowiedni preparat na wszy, który wyeliminuje pasożyty z głowy. Stwierdzenie obecności wszy na głowie jest trudne i stresujące, zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka. Dlatego szybka i zdecydowana reakcja jest tak istotna. O sposobach sprawdzania włosów pod kątem wszawicy przeczytasz tutaj.

By Twoje dziecko pozbyło się problemu raz na zawsze – sprawdź włosy domowników – wszyscy powinni zastosować preparat przeciwko wszawicy jednocześnie, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wszy.

W aptece dostępnych  jest wiele produktów bez recepty zwalczających wszy. Warto poświęcić chwilę czasu i wybrać preparat o potwierdzonej skuteczności wobec wszystkich stadiów rozwojowych i dobrej tolerancji dla dziecka. Nie wstydźmy ani nie bójmy się pytać. Tu chodzi o dobro i zdrowie naszego dziecka.

Ważne, by postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli na ulotce widnieje informacja o  tym, że produkt eliminuje pasożyty już w 10 minut, nie ma potrzeby trzymać go dłużej na włosach. Szybkie działanie jest komfortem zarówno dla dziecka, jak i dla nas samych. Wszyscy wiemy, jak trudno jest nakłonić malucha do spokojnego siedzenia. Natomiast jeżeli nasza pociecha jest alergikiem bądź astmatykiem, wybierzmy produkt bez zapachu w formie roztworu  z wygodną aplikacją (takie informacje powinny być widoczne na opakowaniu). Unikniemy wtedy rozpylania mgiełki preparatu i jej wdychania.

Ważne, aby preparat był skuteczny wobec wszystkich stadiów rozwojowych wszy:  dorosłych pasożytów, larw wszy – nimf i gnid. Powinien je zwalczać już po pierwszej aplikacji, dzięki czemu zahamowane jest ryzyko przeniesienia wszy na inną osobę i rozprzestrzenianie się zakażenia.

Przy wyborze produktu na wszy warto zwrócić uwagę na poniższe informacje:

  • Udokumentowana skuteczność działania wobec wszystkich postaci wszy: gnid (jaja wszy), nimf (postać larwalna), dorosłych pasożytów – dzięki temu eliminujesz ryzyko nawrotu wszawicy.
  • Jedna aplikacja – hamujesz ryzyko rozprzestrzeniania się wszawicy. Jeżeli w ulotce widnieje zapis, iż terapię należy powtórzyć po upływie kilku dni, może to oznaczać, że produkt nie działa skutecznie na gnidy – jaja wszy.
  • Sposób działania – nie mechaniczny, nietoksyczny, a fizyczny sposób działania niweluje możliwość nabycia przez wszy odporności na produkt (to tak jak z antybiotykami i bakteriami). Mamy zatem pewność, że zastosowany preparat za każdym razem zadziała z odpowiednią skutecznością.
  • Bezpieczeństwo stosowania – brak substancji neurotoksycznych, dobra tolerancja dla dzieci. Składniki preparatu działają tylko na wszy, nie przenikają przez skórę i nie mają wpływu na organizm. Co więcej, w przypadku ponownego zarażenia, terapię można bez ryzyka powtórzyć.
  • Brak ograniczeń wiekowych – masz wtedy pewność, że produkt będzie bezpieczny dla każdego.
  • Niektóre preparaty mogą zawierać substancje ułatwiające rozczesywanie włosów i wyczesywanie pasożytów – np. wosk z jojoby. Dzięki temu kuracja nie jest tak męcząca dla dzieci.