5 kroków, jak pozbyć się wszy z głowy

 • krok 1: Jak poznać czy to wszy?

  Nyda jak pozbyć się wszyPierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest silny świąd skóry głowy. Jest na tyle uciążliwy, że dziecko odruchowo drapiąc się, powoduje powstanie mikrourazów, strupków na głowie, w skrajnych przypadkach może również dojść do wyrywania sobie włosów.

  Skąd tak dokuczliwe swędzenie? Wesz odżywia się ludzką krwią. By się do niej dostać, wkłuwa się w skórę głowy narządem gębowym – ssawką. Ssąc krew wydziela jednocześnie substancje ułatwiające jej swobodny przepływ, które to powodują nieprzyjemne uczucie swędzenia, dochodzi bowiem do powstania odczynu zapalnego. Z ukłutych miejsc zaczyna się sączyć surowiczy płyn, dochodzi do sklejania włosów. Często również może pojawić się charakterystyczny rumień w okolicach karku. Wszy odżywiają się co kilka godzin, stąd pierwsze objawy wszawicy możemy zaobserwować już następnego dnia po zakażeniu.

  U nasady włosów pojawiają się białe (przypominające łupież, lecz o regularnym kształcie), trudne do usunięcia, gnidy (jaja wszy). Znajdziesz je najczęściej we włosach za uszami oraz nad karkiem, jest tu ciepło i bije puls. Użyj specjalnego grzebienia z gęsto ułożonymi ząbkami (dołączony do zestawu NYDA), jeżeli wyczeszesz gnidy – upewnisz się, że to wszawica.

  Wszawica zastaje rozpoznana zazwyczaj już w początkowych jej stadiach. Objawy są na tyle charakterystyczne i uporczywe, że trudno ją zbagatelizować. Okres zaraźliwości zaś trwa dopóki we włosach pozostają żywe jaja. Stąd niezwykle ważna jest eliminacja jaj wszy (gnid), co zapobiega nawrotom wszawicy i jej rozprzestrzenianiu się.

 • Nyda najlepszy sposób na wszy i gnidyWszawica! I co dalej?

  Spokojnie, bez paniki i wstydu. Wszy nie biorą się z zaniedbań higieny i mogą przytrafić się każdemu. Przenoszą się jedynie z człowieka na człowieka przez bezpośredni kontakt włosów. Rzadziej przez używanie tego samego grzebienia, szczotki, czapki lub ręcznika. Nie potrzeba więc prać ubrań i pościeli, gdyż wszy – poza skórą głowy przeżyją max 2 dni.

  Jeżeli po sprawdzeniu włosów i skóry głowy dziecka zauważymy, że cierpi na wszawicę, należy niezwłocznie zastosować odpowiedni środek eliminujący pasożyty z głowy. By Twoje dziecko pozbyło się problemu raz na zawsze – sprawdź włosy domowników – wszyscy powinni zastosować skuteczny preparat przeciw wszom i gnidom jednocześnie, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wszawicy i jej nawrotom.

  Poinformuj dyskretnie o pojawieniu się pasożytów władze placówki, do której dziecko uczęszcza, by uniknąć szerzenia się choroby. Należy pamiętać, iż najbardziej narażone na zarażenie są osoby przebywające w dużych skupiskach ludzkich (np. w szkołach, przedszkolach, internatach, akademikach, koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży). Niezwykle ważne jest, by wszystkie osoby mające styczność z wszawicą, zaaplikowały preparat na wszy i gnidy w tym samym czasie.

  By skutecznie pozbyć się wszawicy potrzebne jest zaangażowanie wszystkich, zarówno rodziców, opiekunów, jak i kadry pedagogicznej. Jedynie konsekwentne, wspólne działanie przyniesie pożądany efekt i wyeliminowanie problemu.

 • Aplikacja praparatu NYDANa rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty przeciwko wszawicy. Warto jest wybrać ten o potwierdzonej skuteczności i dobrej tolerancji dla dziecka.

  Skuteczny preparat działa na wszystkie stadia rozwojowe wszy.  Powinien zwalczać pasożyty już po pierwszej aplikacji, dzięki czemu zahamowane jest ryzyko przeniesienia wszy na inną osobę i rozprzestrzenianie się zakażenia.

  Pewność pozbycia się zarówno wszy jak i gnid daje NYDA. Wystarczy jedna wygodna aplikacja. NYDA zwalcza dorosłe postaci wszy, ich stadia larwalne oraz jaja już po pierwszym zastosowaniu. Unikalna formuła dimetikonu 92% sprawia, że nie ma możliwości, aby wszy uodporniły się na preparat. Roztwór wnika głęboko do układu oddechowego wszy i szczelnie pokrywa gnidy. Pozbawione tlenu pasożyty umierają. Dochodzi do przerwania cyklu życiowego wszy i ich eliminacji.

  NYDA dostępna jest w wybranych aptekach.

 • Rozprowadź preparat NYDA na suchych włosach. Pamiętaj: suche włosy są niezwykle istotne, by zachować pełną skuteczność działania wyrobu medycznego NYDA. Zwróć uwagę, by zaaplikować preparat w szczególności u nasady głowy i za uszami – tam znajduje się zwykle najwięcej pasożytów.


  Prawidłowa aplikacja preparatu NYDA plus na włosyPrawidłowa aplikacja preparatu NYDA na włosy
  Wmasuj starannie roztwór we włosy, aż do ich całkowitego zwilżenia. Da to pewność, że wszystkie wszy, nimfy (larwy) i jaja (gnidy) wejdą w kontakt z preparatem NYDA, a produkt będzie działał z optymalną skutecznością. Długie i gęste włosy warto jest podzielić na pasma, przed zastosowaniem preparatu, by prawidłowo go rozprowadzić.


  Jak w prosty sposób pozbyć się wszy i gnid
  Pozostaw preparat NYDA na włosach na czas podany w ulotce

  Wyczesz włosy gęstym grzebieniem NYDA dołączonym do zestawu, aby usunąć uduszone wszy. Grzebień co jakiś czas oczyść zwykłą chusteczką higieniczną. Preparat NYDA ułatwia rozczesywanie włosów i wyczesywanie pasożytów, dzięki czemu jego zastosowanie nie jest męczące dla dziecka.

  Wyczesywanie pasożytów z włosów za pomocą grzebienia NYDA

  Umyj włosy zwykłym szamponem. I wszy z głowy!!!

  Zastosowanie środka na wszy i gnidy po umyciu włosów szamponem

 • Kontrola włosów dziecka za pomocą grzebienia NYDAPamiętaj, istotna jest częsta kontrola włosów dziecka, aby uniknąć zakażenia i rozprzestrzeniania się wszawicy. Jak najczęściej sprawdzaj stan włosów dziecka, w szczególności u nasady głowy i za uszami, by móc szybko zareagować i zastosować skuteczny preparat na wszy i gnidy.

  Najbardziej narażone na zarażenie się wszawicą są dzieci w wieku 3 – 15 lat, przebywające w dużych skupiskach ludzkich (np. w szkołach, przedszkolach, internatach, akademikach, koloniach i obozach). Należy zatem profilaktycznie kontrolować ich włosy.

  Wynik zastosowania preparatu należy zawsze sprawdzić (patrz krok 1) po 8-10 dniach. W przypadku, gdyby doszło do ponownego zarażenia, terapię opisaną w 5 krokach można powtórzyć. NYDA jest nietoksyczna.