Jak zapobiegać wszawicy

Ze względu na nierzetelne informacje i brak wiedzy, przez bardzo długi czas uważano, że wszawica bierze się z zaniedbań higieny. Kojarzona z biedą i wykluczeniem, stawała się przyczyną stygmatyzacji i wstydu.

Tym bardziej utrudniało to walkę z chorobą, bo informacje o jej pojawieniu się nie były przekazywane dalej w obawie przed społecznym wykluczeniem.

Wszawica u dzieci to choroba, która po prostu może się przytrafić. Tak samo jak katar, przeziębienie czy grypa.

Profilaktyka nie jest skomplikowana. O ile, aby zapobiec przeziębieniu, dzieci noszą szaliki i czapki, niekiedy piją tran  lub inne specyfiki, o tyle w przypadku zapobiegania wszawicy wystarczy raz na dwa tygodnie dokładnie sprawdzić głowę dziecka, by wykryć wszawicę na wczesnym etapie i zastosować odpowiednie rozwiązanie.

Jeśli wszawicę potraktujemy po prostu jako chorobę i wyposażymy się w rzetelną wiedzę, którą zastosujemy w praktyce, wszy nie mają żadnych szans. Kiedy już choroba się pojawi, wystarczy preparat na wszy, który skutecznie wyeliminuje pasożyty.

dziecko z objawami wszawicy

Wszawica u dzieci

Obcinanie włosów, czy też codzienne mycie głowy nie zabezpiecza przed wszami. Najlepszym sposobem uchronienia się przed tą chorobą jest profilaktyka wszawicy, czyli kontrola włosów dziecka co najmniej raz na dwa tygodnie, a w przypadku wystąpienia wszawicy w bliskim otoczeniu znacznie częściej – raz na tydzień. Warto pamiętać, iż najbardziej narażone na zarażenie są osoby przebywające w dużych skupiskach ludzkich (np. w szkołach, przedszkolach, internatach, akademikach, koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży), w szczególności dzieci w wieku 2-15 lat. Należy zatem jak najczęściej dokładnie sprawdzać stan włosów dzieci, aby móc szybko podjąć odpowiednie kroki w celu pozbycia się niechcianych lokatorów.

Jeśli walczysz z wszawicą, poinformuj dyskretnie o pojawieniu się pasożytów władze placówki, do której uczęszcza Twoje dziecko, by uniknąć szerzenia się choroby. Niezwykle ważne jest, by wszystkie osoby mające styczność z wszawicą,  zastosowały preparat na wszy i gnidy w tym samym czasie.

By skutecznie pozbyć się wszawicy i jej zapobiegać potrzebne jest zaangażowanie wszystkich, zarówno rodziców, opiekunów jak i kadry pedagogicznej. Jedynie konsekwentne, wspólne działanie przyniesie pożądany efekt i wyeliminowanie problemu.

6 prostych zasad, by ograniczyć ryzyko zarażenia się wszami

Szybka reakcja: Jeżeli zauważysz, ze Twoje dziecko cierpi na wszawicę, nie czekaj – działaj. Pozbycie się wszy jest możliwe przy użyciu specjalnego preparatu dostępnego w aptece bez recepty. Ważne, aby był skuteczny zarówno wobec wszy, jak i trudniejszych do eliminacji gnid, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zakażenia. Wskazana jest również kontrola włosów na głowie wszystkich członków rodziny.

Wymiana informacji: Poinformuj o wykryciu wszawicy wychowawcę, innych rodziców i przyjaciół Twojego dziecka. Tylko wspólna i szybka reakcja zapobiegnie szerzeniu się zakażenia.

Odpowiednie uczesanie włosów: Związuj długie włosy dziecka na czas zabawy z rówieśnikami. Tak zwane „ciasne fryzury” to jeden ze sposobów ochrony przed wszami. Twoje dziecko będzie z pewnością dumne z warkocza, czy koczka zrobionego własnoręcznie przez Ciebie.

Niewymienianie się ozdobami do włosów: Co prawda zarażenie się tą drogą jest znikome, ale postaraj się przekonać dziecko, aby nie pożyczało i nie wymieniało się czapkami, grzebieniem ani gumkami do włosów z koleżankami i kolegami.

Regularne sprawdzanie włosów dziecka: Profilaktycznie i regularnie (co najmniej raz na dwa tygodnie) sprawdzaj włosy dziecka, by jak najszybciej wykryć i pozbyć się wszy. Jeżeli w otoczeniu grasuje wszawica rób to częściej.

Preparaty prewencyjne odstraszające wszy: W przypadku, gdy chcemy uchronić nasze dziecko przed niechcianymi lokatorami, warto zastosować prewencyjny spray do włosów zapobiegający zarażeniu i rozprzestrzenianiu się wszy. Preparat ten utrudnia kolonizacje włosów przez wszy i zniechęca je do zadomowienia się na głowie Twojego dziecka.