Metody walki z wszawicą

Metod walki z wszawicą jest wiele. Niektóre z nich są dość zabawne inne bardziej nowoczesne. Przedstawiamy większość z nich.

 

Weź się przytul…

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu oglądał film przyrodniczy. Pamiętamy zapewne obrazy małp wśród bujnej roślinności, które z wielką uwagą się iskają. W ten sposób okazują sobie czułość i przywiązanie, ale też pozbawiają się pasożytów, między innymi wszy. Jest to skuteczna metoda, jeśli mamy sporo wolnego czasu oraz przyzwyczailiśmy się do nieustannej obecności pasożytów w naszych włosach. W przypadku ludzi musimy zadziałać znacznie szybciej i bardziej efektywnie. Mechaniczne usuwanie wszy z wykorzystaniem czesania jest sposobem najprostszym, ale też niestety najmniej skutecznym. Zaletą jest mała inwazyjność, natomiast czesanie musi być pro­wadzone regularnie. Musimy również wziąć pod uwagę możliwość rozprzestrzeniana się wszawicy na inne osoby.

 

Strategia babci

Zetknęliśmy się zapewne z wieloma „domowymi metodami” na pozbycie się wszy. Ich skuteczność jest różna i nie posiadają one rzetelnych badań potwierdzających skuteczność. Niemniej używanie różnego rodzaju tłustych olejków, oliwy czy nawet majonezu to przede wszystkim sposób na unieruchomienie wszy oraz ich uduszenie przez odcięcie tlenu. Wszy poruszają się szybko, więc próby ich wyłapania „na sucho” z pewnością będą trudne. Stąd właśnie nasze babcie uciekały się do różnego rodzaju tłustych środków, które wspomagały walkę z wszami – unieruchamiając je. Na podorędziu był także ocet, nalewki z piołunu czy wyciąg olejowy z kopru włoskiego lub nafta kosmetyczna. Później obowiązkowe kilka godzin w czepku, aby odciąć wszom tlen.

 

Wysokie napięcie

Używanie gęstego grzebienia na baterie to bardziej zaawansowana forma małpiego iskania. Czesząc włosy, porażamy pasożyty prądem o napięciu niewyczuwalnym dla człowieka. Zasilany grzebień generuje napięcie elektryczne pomiędzy poszczególnymi zębami działając jak śmiercionośny paralizator. Niektóre modele sygnalizują porażenie wszy lub gnid brzęczącym dźwiękiem. Po przeczesaniu włosów grzebieniem elektronicznym, należy kolejno wyczesać uśmiercone wszy zwykłym grzebieniem z gęsto ułożonymi ząbkami. Niezwykle ważne jest, by grzebień elektryczny zastosować na rozczesane, a co najważniejsze suche włosy – z wiadomych względów.

 

Działanie biobójcze

Innym sposobem na zwalczanie wszy jest zastosowanie syntetycznego związku – permetryny. To neurotoksyna, która powoduje porażenie nerwów wszy. Permetryna jest między innymi stosowana w rolnictwie w preparatach biobójczych, do ochrony roślin przed różnego rodzaju insektami. Jest to środek uważany za stosunkowo bezpieczny dla ludzi, jednak może powodować świąd lub pieczenie. Do niedawna preparaty zawierające permetrynę były najpopularniejszym sposobem do walki z wszami, jednak pasożyty mogą się uodpornić na związki chemiczne zawarte w tych produktach. Ponadto układ nerwowy kształtuje się u wszy około 4. dnia życia, więc permetryna nie działała na osobniki na wcześniejszym etapie rozwoju. Stąd rekomenduje się powtórne zastosowanie produktów zawierających permetrynę po upływie 7/10dni, dla utrwalenia terapii.

 

Złapię wesz i uduszę

Wszy na każdym etapie rozwoju potrzebny jest tlen. Preparaty zawierające związki z grupy silikonów – dimetikon i cyklometikon to jedne z najskuteczniejszych i nietoksycznych metod do pozbycia się wszy.  Działają najprościej jak się da – odcinając wszom tlen. Można je bezpiecznie stosować u małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Związki te szczelnie pokrywają ciała pasożytów i ich jaja, blokują układ oddechowy – zatykając tchawki. Pozbawione tlenu pasożyty umierają. Przerwanie cyklu życiowego wszy uniemożliwia namnażanie się pasożytów i zapobiega nawrotom wszawicy.

Preparatami, które zawierają 92% dimetikon są produkty NYDA®. Zastosowana formuła charakteryzuje się bardzo niskim napięciem powierzchniowym i wysokimi właściwościami rozprzestrzeniania, dzięki czemu roztwór wnika w najdalsze kanaliki układu oddechowego wszy i szczelnie pokrywa gnidy. Fizyczny sposób działania – zatykanie kanalików oddechowych sprawia, że nie ma możliwości, aby wszy uodporniły się na wskazany mechanizm. Mamy zatem pewność, że NYDA® zawsze zadziała z optymalną skutecznością. Zasada działania produktów NYDA® to połączenie wszystkich wcześniejszych metod, ponieważ dimetikon unieruchamia wszy, następnie sprawia, że umierają z braku tlenu i na końcu wymaga mechanicznego usunięcia martwych pasożytów poprzez wyczesanie pasożytów z włosów.