Skąd się biorą wszy

Wszawica to wbrew pozorom choroba bardzo powszechna. Nie musimy mieć gorszego dnia, ani obniżonej odporności, by na naszą głowę wprowadziły się wszy.

Wystarczy krótki kontakt z osobą zarażoną, o czym nawet nie musimy wiedzieć. Wszy poradzą sobie zarówno z włosami farbowanymi jak i świeżo umytymi. Jako główną przyczynę, przez którą dochodzi do zarażenia upatruje się brak wystarczającej wiedzy na temat wszawicy i udawanie, że temat nas nie dotyczy. Większość z nas sądzi, że wystarczy dbać o higienę i myć włosy. Nic bardziej mylnego. Wszy bowiem nie zwrócą uwagi na to , czy włosy są pachnące i świeżo umyte, czy też ich kontakt z wodą miał miejsce trzy dni wcześniej. Wszy szukają żywiciela. Zakażeniom wszawicą sprzyjają miejsca takie jak placówki edukacyjne – przedszkola i szkoły, środki komunikacji miejskiej, kolonie i obozy. Czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z większym skupiskiem ludzkim. Wystarczy wesz na jednej głowie….

Wszy bytują na owłosionej skórze głowy i odżywiają się ludzką krwią. Poza takim środowiskiem są w stanie przeżyć maksymalnie do 48 godzin. Nie ma więc możliwości, aby wszawica wystąpiła samoistnie, na przykład na skutek braku higieny. Przekonanie o związku wszawicy z zaniedbaniami higieny to jeden z największych mitów i przyczyna, dla której ta choroba pasożytnicza wciąż jest tematem tabu.

Zatem wszy mogą pojawić się wyłącznie w wyniku zarażenia poprzez bezpośredni kontakt włosów na przykład podczas zabawy, gier zespołowych, leżakowania lub zetknięcie z przedmiotami mającymi bezpośredni kontakt z włosami osoby zarażonej jak czapka, grzebień lub ozdoby do włosów . W tym drugim przypadku zakażenie jest trudniejsze ze względu na krótką żywotność wszy poza owłosioną skórą głowy.

Natomiast to, co jest najważniejsze to szybka reakcja i profilaktyka wszawicy. Możemy skutecznie walczyć z wszami. Profilaktyka wszawicy to częste sprawdzanie włosów na głowie, szczególnie w miejscach, gdzie jest ciepło i bije puls – w okolicach karku i za uszami. Warto jest sprawdzać głowę dzieci co najmniej raz na dwa tygodnie, a w przypadku informacji, że w bliskim otoczeniu pojawili się nieproszeni goście – raz na tydzień. Dzięki temu, nawet jeżeli dojdzie do zarażenia szybko sobie z nim poradzimy.